Pokuta, cz. 2

Janek  | 

Pokuta nie oznacza tylko «Uwierzyć w Boga»...
...Naród Izraelski wierzył w Boga, wiedzieli że On istnieje...
...a jednak potrzebowali upamiętania.

 

Pokuta nie oznacza tylko «Czytać i Znać Biblię»...
...Naród Izraelski, w szczególności uczeni w Piśmie, bardzo dobrze znali Słowo Boże i czytali je regularnie...
...a jednak potrzebowali upamiętania.

 

Pokuta nie oznacza «Przyjąć chrzest»...
...Gdyż napisane jest "Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa" (Dz.Ap.2:38).

 

Co prowadzi ludzi do pokuty?

Ewangelia wskazuje człowiekowi w czym i jak powinien się upamiętać, tj. w czym teraz grzeszy i w czym powinien zmienić się na podobieństwo Chrystusa.

 

Ewangelię mogli usłyszeć i zrozumieć wszyscy...

Ewangelia nie była głoszona w przekonywujących słowach mądrości, ale dotyczyła Jezusa Chrystusa i Jego krzyża.
Sam apostoł podkreśla, że został posłany aby "zwiastował dobrą nowinę, i to nie w mądrości mowy, aby krzyż Chrystusowy nie utracił mocy." (1 Kor. 1:17). Tłumaczy on dalej "upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie" (1 Kor. 1:21).
Bóg w Swej dobroci objawił te sprawy ludziom prostym - rybakom, celnikom, grzesznikom (Mat. 11).

 

I tak...

...ludzie nawracali się słysząc tę prostą Ewangelię o Jezusie Chrystusie. Owi ludzie - zgodnie z nakazem Pana - mieli uczyć się przestrzegać wszystkiego, co On nam przekazał. A zgodnie z tym, co przekazał nam Pan, nawrócony człowiek powinien wierzyć w Boga i trwać w Jego Słowie. Pamiętajmy jednak, że określenia "trwać w Jego Słowie", "trwać w Nim", "przestrzegać wszystkiego" mają swoją praktyczną głębię. Apostoł Jan tłumaczy, że "Kto mówi, że w nim mieszka, powinien sam tak postępować, jak On postępował." - 1 Jana 2:6

 

Moc Boża...

Temat Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego za nasze grzechy, wydaje się niektórym ludziom zbyt prosty, a innym ludziom mało cudowny. Ale to "głupstwo" jest mocą Bożą. Ta moc Boża czyniła i czyni wśród ludzi niesamowite dzieło.

Na stronach Nowego Testamentu możemy przeczytać, jak ta Dobra Nowina zmieniała ludzkie serca. Do tej pory ludzie wychowani w znajomości Prawa Bożego żyli w grzechach, a ludzie nieznający Prawa Bożego zatwardzali swoje sumienia.
Ale gdy przyszedł Chrystus, zostawiali oni swoje majątki, zostawiali swoje ziemskie rozkosze i wybierali życie w hańbie aby służyć Bogu i bliźnim. Nawracały się cudzołożnice, celnicy, magowie. Nawracali się nawet prześladowcy Chrześcijan.

W dzisiejszych czasach również - nawracają się ludzie każdego stanu: narkomani, alkoholicy, złodzieje, zabójcy, prostytutki, rozpustnicy, bałwochwalcy, cudzołożnicy, ludzie mądrzy i niemądrzy, bogaci i biedni. Wyznają swoje grzechy a Bóg daje im nowe serca i siłę do życia w pobożności.
Chwała Bogu!

 

Ważne aby pamiętać, iż z biegiem czasu mowa o krzyżu nie traci na ważności, gdyż apostoł Paweł pisze, że "dla nas, którzy dostępujemy zbawienia, jest mocą Bożą" (1 Kor. 1:18).